Reklama

Lekarstwo, ale czy na pewno?

Lekarstwo, ale czy na pewno?

16.02.2003
Czyta się kilka minut
W

W lutowym numerze „Znaku” ważna refleksja Tadeusza Gadacza „Czym jest polski kapitalizm?”. Rachunek sumienia i ostrzeżenie równocześnie. Głos głębokiego niepokoju.

„Doświadczenie kapitalizmu w Polsce to doświadczenie całkowitego wykorzenienia. (...) Wszystko jest płynne, niestabilne, przejściowe”. Ludziom wchodzącym w jego tryby z uprawnioną nadzieją, że uzyskają szansę długotrwałego, perspektywicznego „sposobu na życie”, nie jest w stanie obiecać niczego. Mało tego: kryzys dotknął etykę pracy i pracodawcy, która byłaby tej nadziei najmocniejszym gwarantem. „Wydaje się, że zanikają zasady etyczne, które niegdyś budowały kapitalizm, takie jak lojalność, zaufanie, szacunek dla pracy, uczciwość, wdzięczność”.

Znany filozof poprzestaje w „Znaku” na skrótowej diagnozie. Jej genezy trzeba by szukać bardzo dogłębnie i na pewno nie w samym atakowaniu pracodawców, do czego...

3813

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]