Reklama

Legenda na uboczu

Legenda na uboczu

26.08.2013
Czyta się kilka minut
Pienkowska miała kręgosłup: nie usiadła przy Okrągłym Stole, nie chciała rządu kontraktowego. Politykę rozumiała jako obowiązek wobec narodu.
D

Drobniutka, w szpileczkach, co rusz poprawiała usta szminką. Jedna z czołowych postaci na Wybrzeżu w gorącym lecie roku 1980. Kiedy 16 sierpnia kierowany od trzech dni przez Lecha Wałęsę strajk miał być przerwany, na salę BHP Stoczni Gdańskiej wpadła Henryka Krzywonos i zwyzywała od zdrajców przyszłego noblistę i prezydenta. Wałęsa nie miał pojęcia, co robić.
Alina Pienkowska, Ewa Ossowska i Anna Walentynowicz wiedziały. Na polecenie Aliny zamknięto m.in. bramę nr 3. Dwudziestodziewięciolatka – pielęgniarka w przystoczniowej przychodni – stanęła na beczce i z charyzmą przemówiła: „Nie możecie zakończyć strajku, bo inne zakłady jeszcze strajkują, musimy strajkować solidarnościowo”. To samo uczyniły jej dwie koleżanki. Jednym z tych, których powstrzymała przed wyjściem, był jej ojciec.
A wcześniej uparła się na 16. postulat. Wraz z Barbarą Przedwojską, lekarką, przygotowała...

8735

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]