Reklama

Tęsknota za silną ręką

Tęsknota za silną ręką

27.02.2007
Czyta się kilka minut
Latynoamerykański "zwrot w lewo to powtarzany od kilku lat banał. A właściwie fałszywe uogólnienie: tutejsza lewica to często leksykon pustych haseł, populistyczny czek bez pokrycia. Albo napuszony niepojętą dumą nacjonalizm.
3 grudnia 2006 r. w wyborach prezydenckich Hugo Chavez zapewnił sobie drugą kadencję. Na zdjęciu mural wyborczy w stolicy Wenezueli - Carracas /fot. Ł. Tomczyk
R

Radykałowie powiadają dziś, że Ameryka Łacińska obudziła się po dwóch dekadach neoliberalnych katastrof. Że nie chce już więcej technokratów upojonych ekonomicznymi wskaźnikami, skrywającymi nędzę milionów. Że chce rządów, które staną nie po stronie oligarchii, lecz ludu. I rzeczywiście, od dziesięciu lat kraj za krajem wybiera prezydentów deklarujących "socjalistycznopodobne" sympatie. Wykrzykują hasła o społecznej sprawiedliwości. Zapewniają, że zapanować ma ona po raz pierwszy w historii kontynentu, ciemiężonego od pięciuset lat.

Jednym słowem: Ameryka Łacińska podobno ostro skręca w lewo. I nie ma to być tylko abstrakcyjny fakt polityczny, ale gruntowna społeczna transformacja. Koniec "bankietu bogaczy". Czas na wielką historyczną nobilitację mas. Dotąd były one najczęściej ubezwłasnowolnioną ofiarą poronionych eksperymentów, brutalnych dyktatur,...

13308

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]