Reklama

Kulturkampf po amerykańsku

Kulturkampf po amerykańsku

02.08.2011
Czyta się kilka minut
Jest kompromis: Demokraci i Republikanie porozumieli się w ostatniej chwili, aby zapobiec niewypłacałności Stanów Zjednoczonych.
P

Porozumienie zakłada, że podniesiony zostanie limit długu publicznego, jaki może zaciągnąć państwo (aby przeprowadzić to prawnie, potrzebna była zgoda obu partii), czemu towarzyszyć mają oszczędności w wysokości, bagatela, trzech bilionów dolarów. Walka o warunki tego kompromisu, która toczyła się od tygodni między konserwatywnymi Republikanami a liberalnymi Demokratami, na "ostatniej prostej" przypominała ostry poker, gdzie stawką było państwo. Prezydent Obama mówił nawet o "Armagedonie", katastrofie o wymiarze biblijnym, gdyby parlamentowi nie udało się podwyższyć limitu zadłużenia. I chyba nie przesadzał, bo gdyby nie doszło do kompromisu, amerykańskie supermocarstwo, posiadające najpotężniejszą gospodarkę na świecie, nie byłoby w stanie płacić swych rachunków.

Podobnie jak wiele krajów Europy - w tym prosperujące ostatnio Niemcy - również Stany cierpią z...

3135

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]