Reklama

Kultura w skrócie

Kultura w skrócie

14.11.2016
Czyta się kilka minut
8 – 14 listopada
J

JULIAN KORNHAUSER 70
„Pamiętam, jak kupiliśmy sobie bagietkę i nosiliśmy ją pod pachą ze dwa dni. Pamiętam, że zawsze lubiłeś Wróblewskiego i pamiętam rajdy w filcowych bamboszach w galerii na Kozińcu, kiedy oglądaliśmy jego tatrzańskie pejzaże. Pamiętam, że instruowałeś mnie przy pomocy grzebienia, jak należy prawidłowo sikać. Pamiętam, że miałeś dwie maszyny do pisania i że w jednej nie było polskich znaków, za to w drugiej zacinały się klawisze” – to tylko kilka z 70 „wspomnień z tatą” autorstwa Jakuba Kornhausera. Najnowszy „Kwartalnik Artystyczny” (nr 91) poświęcony jest właśnie Julianowi Kornhauserowi, jednemu ze współtwórców Nowej Fali, niedawno obchodzącemu 70. urodziny. Znajdziemy tu także m.in. szkice Adama Zagajewskiego, Krzysztofa Siwczyka czy Anny Nasiłowskiej oraz fotoreportaż autorstwa... Ryszarda Krynickiego.

NAGRODA PEN CLUBU
Tegoroczną jej laureatką została Magdalena Grochowska, reportażystka i pisarka, autorka m.in. książek „Wytrąceni z milczenia” i „Ćwiczenia z niemożliwego” oraz biografii redaktora naczelnego paryskiej „Kultury” – „Jerzy Giedroyc. Do Polski ze snu”.

MUZEUM JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO
Powstanie w Sulejówku, w bezpośrednim sąsiedztwie willi Milusin, gdzie przebywając na swego rodzaju dobrowolnym wygnaniu, żył współtwórca polskiej niepodległości w latach 1923-26. Główna część stałej ekspozycji, obejmująca ok. 2 tys. oryginalnych eksponatów, znajdzie się pod ziemią, obszerne budynki zapewnią też miejsce na wystawy czasowe czy bibliotekę. Otwarcie wystawy planowane jest na listopad 2018 r.

ERA SCHAEFFERA
25 listopada odbędzie się w Warszawie festiwal poświęcony twórczości muzycznej i teatralnej Bogusława Schaeffera (ur. 1924). W trakcie ósmej edycji festiwalu wystąpią m.in.: Marek Frąckowiak, Waldemar Obłoza, Sean Palmer, Lidia Bogaczówna, Michał Urbaniak z zespołem, Andy Ninvalle, Olga Szwajgier, Rajeev Mahavir, Patryk Zakrocki i Małe Instrumenty.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]