Reklama

Kultura w skrócie

Kultura w skrócie

10.04.2017
Czyta się kilka minut
4–10 kwietnia
N

Nagroda „Odry”
Laureatem wyróżnienia przyznawanego przez ten miesięcznik został Marcin Sendecki, poeta i krytyk, uhonorowany za tom wierszy „W”, opublikowany przez Biuro Literackie.

Nagroda im. Boya
Laureatem Nagrody Prezydenta Miasta Gdańska za Twórczość Translatorską im. Tadeusza Boya-Żeleńskiego został Piotr Paziński, autor tłumaczenia z hebrajskiego opowiadań Szmuela Josefa Agnona „Przypowieść o skrybie”. Nominowani byli także Małgorzata Buchalik (Maksym Gorki, „Rosja”), Jacek Giszczak (Lyonel Trouillot, „Niedziela, 4 stycznia”), Hanna Igalson- -Tygielska (Raymond Queneau, „Niedziela życia”), Krzysztof Majer (Michael Herr, „Depesze”), Monika Muskała (Thomas Bernhard, „Tak. Wyjadacze”) oraz Marcin Szuster (James Schuyler, „Alfred i Ginewra”). Jest to druga edycja tej nagrody, po raz pierwszy w tym roku przyznano również wyróżnienie za całokształt twórczości – otrzymała je Danuta Ćirlić-Straszyńska, tłumacząca autorów z krajów byłej Jugosławii. Wręczenie nagrody było częścią festiwalu „Odnalezione w tłumaczeniu”, który odbył się w Gdańsku.

Nagrody im. Stajudy
Laureatami przyznawanej już po raz dwudziesty Nagrody Krytyki Artystycznej im. Jerzego Stajudy zostali Tomasz Fudala, autor cyklu wystaw, a zarazem projektu badawczego „Warszawa w budowie”, oraz Dorota Monkiewicz, m.in. współtwórczyni kolekcji sztuki współczesnej w Muzeum Narodowym we Wrocławiu.

Rembrandt w Arsenale
W krakowskim Arsenale przy ul. Pijarskiej otwarto wystawę prezentującą prace z kolekcji Czartoryskich, zakupionej niedawno przez Muzeum Narodowe. Obok „Krajobrazu z miłosiernym Samarytaninem” oraz grafik Rembrandta i malarstwa średniowiecznego pojawiają się tu obiekty bardziej zaskakujące, jak relikwiarz zaprojektowany na... krzesło mające należeć do Szekspira czy ręka hetmana Czarnieckiego, zgromadzone niegdyś w Puławach przez księżną Izabelę Czartoryską.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]