Reklama

Ładowanie...

KUL bez Wierzbickiego

KUL bez Wierzbickiego

17.10.2022
Czyta się kilka minut
Z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego odszedł etyk i filozof ks. prof. Alfred Wierzbicki – na jego wniosek rozwiązano umowę o pracę za porozumieniem stron. Od tego roku akademickiego będzie profesorem innej lubelskiej uczelni, UMCS.
Ks. prof. Alfred Wierzbicki, październik 2021 r. / FOT. Jan Graczynski/East News
O

Od jesieni 2020 r. władze KUL podejmowały przeciw ks. Wierzbickiemu czynności dyscyplinarne z powodu wygłaszanych przez niego opinii na temat stosunku Kościoła do osób LGBT+. Duchowny krytykował m.in. wypowiedzi Konferencji Episkopatu Polski dotyczące tej kwestii. Na początku 2022 r. wykładowca został uniewinniony od zarzutów związanych z krytyką KEP (zarzuty głoszenia poglądów niezgodnych z nauką Kościoła umorzono jako nienależące do zakresu kompetencji Komisji Dyscyplinarnej). Jak podkreślał ks. Wierzbicki w udzielonych ostatnio wywiadach, w trakcie tego postępowania czuł się poniżany i prześladowany. Ujawniło ono, mówił, że KUL nie jest już oazą wolności – jaką był za czasów PRL, że obecnie „nastąpiła degeneracja moralna i intelektualna tej uczelni”.

Historia ks. Wierzbickiego pokazuje, jak bardzo uniwersytet potrzebuje autonomii wobec instytucji państwowych i kościelnych. Zarzuty wobec etyka były motywowane politycznie i godziły w akademicką wolność badań – spotykały się więc z krytyką ze strony innych instytucji ­akademickich. Nic dziwnego, że ks. Wierzbicki woli pracować w miejscu, które mu taką wolność zapewni. ©℗

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Teolog i filozof, publicysta, redaktor działu „Wiara”. Doktor habilitowany, adiunkt w Katedrze Filozofii Boga i Religii w Akademii Ignatianum w Krakowie. Członek Krakowskiej Grupy Medytacji...

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]