Reklama

Którędy droga?

Którędy droga?

02.05.2004
Czyta się kilka minut
A gdyby do preambuły konstytucji UE dołączono odwołanie do chrześcijaństwa? Zwycięstwo? Bardzo ograniczone, jeśli uważamy, że całe znaczenie europejskiej tradycji chrześcijańskiej można sprowadzić do jednego lub dwóch słów.
O

Oczywiście towarzyszyłaby temu radość ze szczęśliwego przywrócenia status quo ante. Czym jednak jest ów status quo ante, jeśli nie prawdziwym skandalem, który powinien zainteresować duchownych i świeckich: skandalem nieobecnego głosu. Tym, czego brakowało i nadal brakuje w toku fundamentalnych dyskusji o Europie jest wyraziste przedstawienie nauki i myśli chrześcijańskiej. A winą za ten stan nie można przecież obarczać (całkowicie ani nawet przede wszystkim) przygotowującego konstytucję Konwentu. W znacznej mierze mamy do czynienia z milczeniem, które chrześcijanie narzucili sobie sami. W Unii chrześcijaństwo zamknęło się - tak, zamknęło - w getcie.

Nowe miejsce dla Boga

To niemal dosłowny cytat z książki profesora New York University J.H.H. Weilera, założyciela Akademii Prawa Europejskiego, doradcy Konwentu w sprawie...

10762

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]