Reklama

Kto tak nazwał Polskę?

Kto tak nazwał Polskę?

13.10.2006
Czyta się kilka minut
Kto nazwał Polskę "Ubekistan" - pytają premiera Kaczyńskiego rozmawiający z nim dziennikarze "Rzeczpospolitej". "Tak Polskę nazywa socjolog profesor Andrzej Zybertowicz - brzmi odpowiedź. - Kiedyś uważałem, że ma dużo racji, ale jednak trochę przesadza. Teraz wiem, że nie przesadzał".
J

Jest to fragment wywiadu, który ukazał się 29 września. Dwa dni później prof. Zybertowicz ogłosił sprostowanie, w którym stwierdza: "Nie jestem twórcą tego terminu ani też nigdy się nim nie posługiwałem na określenie mojego kraju". Nie zauważyłam, by ktokolwiek to sprostowanie zauważył i nagłośnił. A haniebny termin "Ubekistan" jako synonim naszego ojczystego kraju przyjął się natychmiast i na wszystkie sposoby eksploatowany jest w publicystyce zwolenników władzy.

Nie ja jedna z pewnością przyjęłam ten językowy incydent z najgłębszym oburzeniem i oporem. Jestem przekonana, że każdy, kto tak go odebrał, ma obowiązek nie tylko zapytać, kto właściwie wynalazł ten termin, ale także zaprotestować. Zatruwanie języka debat i sporów publicznych trwa już od dłuższego czasu i wielu jest temu winnych. Użycie - i to z jaką aprobatą! - tego terminu przez jedną z...

1445

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]