Reklama

Kto rozmontowuje Sobór

Kto rozmontowuje Sobór

24.08.2010
Czyta się kilka minut
Moralny autorytet Watykanu nigdy nie był tak wątły. To efekt rozmyślnego odchodzenia Kurii Rzymskiej od wizji Kościoła wypracowanej na Soborze Watykańskim II - uważa bp Kevin Dowling, jeden z najbardziej znanych biskupów Afryki.
Podczas wizyty Benedykta XVI. Waszyngton, USA, 2008 r. / fot. Brooks Kraft / Corbis
B

Biskup Dowling kieruje diecezją Rustenburg w Afryce Południowej. Jednym z punktów programu jego pracy są - powiedział - cykliczne spotkania z grupą "czołowych przedstawicieli laikatu", by omawiać bieżące problemy. W czerwcu świeccy poprosili go o wykład na temat obecnej sytuacji Kościoła. Nie był przeznaczony dla mediów, ale w lipcu do nich trafił. W rezultacie hierarcha przesłał jego oficjalną wersję do wszystkich biskupów swego kraju. Sytuacja zrobiła się na tyle gorąca, że tamtejsza konferencja episkopatu w połowie sierpnia opublikowała nań odpowiedź.

Powrót do przeszłości

Ordynariusz Rustenburga zaczął od liturgii trydenckiej, a konkretnie od wspomnienia starej Mszy, sprawowanej nieco wcześniej przez innego hierarchę. Niestety - zauważył bp Dowling - jej celebracja okazała się pokazem "triumfalizmu Kościoła", i to w ...

7637

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]