Reklama

Kto kogo może obrazić?

Kto kogo może obrazić?

18.06.2007
Czyta się kilka minut
Polityk nie może obrażać obywateli inie może obrażać się na społeczeństwo, bowiem polityk jest wynajęty przez społeczeństwo do służby. Każdy, kto miał do czynienia ze służbą, wie, że służba może się obrazić, ale wtedy zwalnia się służbę zpracy.
W

Wyobraźmy sobie sytuację, kiedy prywatny człowiek obraża drugiego prywatnego człowieka. Dobre wychowanie poucza, że tylko kucharki się obrażają. Bywają jednak sytuacje tak drastyczne, że możemy uznać bez przesady i bez nadmiernego poczucia godności i honoru, iż zostaliśmy obrażeni, a wtedy możemy domagać się odpowiedniej reakcji czy to prywatnie, czy na drodze sądowej. Kiedyś mój sąsiad był radnym (opozycyjnym wobec kliki wójta) i w trakcie obrad rady zwrócił się w stanie skrajnego zirytowania do innego radnego (który jest jego szwagrem) należącego do wrogiego obozu słowami: "zarżnę cię jak świnię". Wytoczono mu proces za groźbę karalną, skazano w zawieszeniu i stracił mandat. A przecież to tylko spór w rodzinie i pewien nadmiar ekspresywności.

Inna jest jednak sytuacja, kiedy ktoś zostaje obrażony publicznie. To znaczy, kiedy na przykład filozof zostaje...

7350

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]