Reklama

Kto jest kim w polskiej sieci

Kto jest kim w polskiej sieci

13.01.2020
Czyta się kilka minut
Błąd Facebooka z minionego piątku – skutkujący możliwością ujawnienia, kto prowadzi czyje profile – sprawił, że na kilka godzin opadła kurtyna. Zobaczyliśmy, kto w Polsce podgrzewa polityczny teatr.
fot. AFP / EAST NEWS
fot. AFP / EAST NEWS
I

I tak, antyplatformerski profil „TV48” prowadził Samuel Pereira, pracownik prorządowej TVP Info, a treści na antypisowskim profilu „Sok z buraka” zamieszczał m.in. Marcin Mycielski, działacz Fundacji Otwarty Dialog. Oba profile słynęły z agresywnych treści. Z kolei Dariusz Matecki, szczeciński radny PiS, w sprawie którego trwa śledztwo związane z mową nienawiści na zarządzanych przez niego stronach (m.in. „Stop Islamizacji Europy”), prowadzi profil Ministerstwa Sprawiedliwości. Zawiadomienie do prokuratury, od którego zaczęło się wspomniane śledztwo, złożył zaś Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych, którego profilem zarządzał Konrad Dulkowski – ten sam, który w 2018 r. w odpowiedzi na pismo przedprocesowe lokalnego portalu ddb24.pl pisał, że „ani jako prezes Fundacji, ani jako osoba prywatna” nie ma wpływu na to, co publikuje się na profilu Ośrodka. Profil „Przymus 2.0”, parodiujący Konfederację (opozycyjną wobec rządu), prowadził działacz Porozumienia Jarosława Gowina. A profil jednego z liderów Konfederacji Janusza Korwina-Mikkego – Michał Wojtak, naczelny portalu wmeritum.pl. Dalej: krytyczny wobec Rafała Trzaskowskiego profil „Trzaskowski jak Komorowski” prowadził Marcin Rol, kiedyś asystent Patryka Jakiego (kandydata PiS na prezydenta Warszawy).

Ale awaria, która w Polsce potwierdza domysły, w świecie może być tragedią zamiast farsy: osoby prowadzące antyreżimowe profile w krajach autorytarnych czy profile mniejszości zostały poważnie narażone przez błąd, który – jak podał Facebook – „szybko został naprawiony”.

Szybko, czyli po kilku godzinach. Dość czasu, by zrobić kopie.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Od 2007 r. w „Tygodniku Powszechnym”, od początku odpowiada za profile pisma na Twitterze i Facebooku, a także za działania e-marketingowe „Tygodnika”. Pisze o tematach z zakresu marketingu...

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]