Reklama

KRUs: krok w kierunku

KRUs: krok w kierunku

20.07.2003
Czyta się kilka minut
J

Jedną z największych „studni bez dna” w gospodarce III RP jest Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego i obsługiwany przez nią Fundusz Emerytalno-Rentowy. Wydatki KRUS w ponad 95 proc. pokrywane są z budżetu państwa, a owe 95 proc. to w tym roku 15 mld 43 mln 199 tys. zł - czyli prawie dwa razy więcej niż całość nakładów ponoszonych na naukę i szkolnictwo wyższe.

Konieczność dotacji w tej skali wynika z dwóch powodów. Po pierwsze, składki ubezpieczeniowe w KRUS są niesłychanie niskie. Rolnik - bez względu na swoje dochody - płaci składkę emerytalną w wysokości 165,80 zł na kwartał. Natomiast najniższa składka emerytalna, jaką musi płacić osoba prowadząca pozarolniczą działalność gospodarczą jest dziewięciokrotnie niższa i wynosi kwartalnie 1400 zł. Po drugie, wcale nie trzeba być rolnikiem, aby zapisać się do KRUS-u. Wystarczy mieć hektar ziemi albo zająć się hodowlą (mogą...

2078

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]