Reklama

Ładowanie...

KRUs: krok w kierunku

20.07.2003
Czyta się kilka minut
J

Jedną z największych „studni bez dna” w gospodarce III RP jest Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego i obsługiwany przez nią Fundusz Emerytalno-Rentowy. Wydatki KRUS w ponad 95 proc. pokrywane są z budżetu państwa, a owe 95 proc. to w tym roku 15 mld 43 mln 199 tys. zł - czyli prawie dwa razy więcej niż całość nakładów ponoszonych na naukę i szkolnictwo wyższe.

Konieczność dotacji w tej skali wynika z dwóch powodów. Po pierwsze, składki ubezpieczeniowe w KRUS są niesłychanie niskie. Rolnik - bez względu na swoje dochody - płaci składkę emerytalną w wysokości 165,80 zł na kwartał. Natomiast najniższa składka emerytalna, jaką musi płacić osoba prowadząca pozarolniczą działalność gospodarczą jest dziewięciokrotnie niższa i wynosi kwartalnie 1400 zł. Po drugie, wcale nie trzeba być rolnikiem, aby zapisać się do KRUS-u. Wystarczy mieć hektar ziemi albo zająć się hodowlą (mogą...

2078

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]