Reklama

Kruche wersy

Kruche wersy

28.06.2021
Czyta się kilka minut
Obecna na scenie literackiej od niemal półwiecza poetka Krystyna Konecka nazywana jest „królową sonetu”.
T

Ta klasyczna forma nie oddala jednak autorki od świata, wręcz przeciwnie – staje się narzędziem do wyrażenia bardzo konkretnych niepokojów ­naszej codzienności. Wiersze ­powstawały od marca do maja 2020 roku, a ich głównym ­tematem jest doświadczenie ­radykalnej kruchości świata, wywołane rzeczywistymi wydarzeniami, choć słowo „pandemia” nie pada w nich ani razu. Klasyczna forma ukrywa zatem na wskroś współczesną treść, a wiersze wydają się pisane na gorąco, choć ich struktura jest przecież głęboko przemyślana i sformalizowana. Opisy „arytmii codzienności” przesiąknięte są przede wszystkim trudnymi uczuciami: strachem, rozpaczą i poczuciem ­radykalnego końca. W tomiku „Kruchość” ukojenie w rozpaczy przynosi ostatecznie literatura i sztuka. Poetka wpisuje nasze pozornie wyjątkowe ­doświadczenia w szerszy kontekst i znajduje dla nich odniesienia w kulturze, dzięki czemu jednostkowe doświadczenie zyskuje uniwersalny wymiar.

Krystyna Konecka „KRUCHOŚĆ. SONETTI A CORONA” Polski Fundusz Wydawniczy w Kanadzie, Toronto 2020

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]