Reklama

Kropka w świecie

Kropka w świecie

25.04.2004
Czyta się kilka minut
Artyści wielokrotnie próbowali narzucać światu swoją wizję. Przekonywali o jedynie słusznej drodze i to nie tylko w sztuce. Udało się to niewielu; do wąskiego grona szczęśliwców zalicza się Yayoi Kusama.
T

Ta dziś siedemdziesięciopięcioletnia japońska artystka, znana jako twórczyni kropek, a dokładnie jako osoba ogarnięta kropkową obsesją, należy do największych indywidualności sztuki współczesnej.

W sieci obsesji

Kusama pokrywa kropkami sale galerii i muzeów na wszystkich kontynentach, ale niegdyś, w początkach swej twórczości, pokrywała nimi kartki rysunków. W latach 60. malowała kropki na swoim ciele, ale także na meblach, koniu, modelach i modelkach uczestniczących w jej performance’ach. Nikt nie jest bezpieczny. Każdy, kto znajdzie się w pobliżu artystki, może zostać zakropkowany. Kusama znalazła nawet sposób na bardzo artystyczne znikanie z pomocą wykropkowania (taki przebieg miała jedna z jej akcji). Kropka stała się jej emblematem, pieczęcią i znakiem firmowym.

Jednak repertuar artystycznych obsesji...

6108

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]