KRONIKA

5 – 11 lutego 2013

11.02.2013

Czyta się kilka minut

Praktyka stosowania konkordatu wskazuje, że w sferze stosunków wyznaniowych we współczesnej Polsce prawo obowiązujące nie jest główną determinantą. ( Dr Paweł Borecki w raporcie ISP o stosowaniu konkordatu w Polsce, luty 2013 r.)




11 lutego Kościół katolicki obchodził XXI Światowy Dzień Chorego. W orędziu Benedykt XVI zacytował słowa encykliki „Spe salvi”:­ „Nie unikanie cierpienia ani ucieczka od bólu uzdrawia człowieka, ale zdolność jego akceptacji, dojrzewania w nim prowadzi do odnajdywania sensu przez zjednoczenie z Chrystusem, który cierpiał z nieskończoną miłością”. Papież przypomniał też, że opieka nad chorymi jest dla Kościoła przejawem zasadniczego wymiaru jego posłannictwa: „Wszystkim pragnę przekazać pełne otuchy słowa ojców Soboru Watykańskiego II: »Nie jesteście opuszczeni czy niepotrzebni: jesteście powołani przez Chrystusa, wy jesteście Jego przejrzystym obrazem«”. Główne kościelne obchody XXI Światowego Dnia Chorego odbyły się w sanktuarium maryjnym w Altötting (Bawaria).


Instytut Spraw Publicznych opublikował raport pt. „Respektowanie polskiego konkordatu z 1993 roku – wybrane problemy”. Jego autor – dr Paweł Borecki z Katedry Prawa Wyznaniowego UW – podsumowuje 20 lat funkcjonowania przepisów konkordatowych. Nie zgadza się, jakoby dokument był przyczyną konfesjonalizacji życia publicznego w Polsce. Uznaje jednak, że jego przepisy są respektowane tylko połowicznie, a odpowiedzialne za to są obie strony umowy (państwo i Kościół). Polska hierarchia katolicka, pisze autor, „obecnie traktuje go [konkordat] relatywnie. Gotowa jest powoływać się na jego postanowienia, gdy służy to ochronie dotychczasowej pozycji Kościoła i duchowieństwa. Z kolei zupełnie ignoruje te przepisy umowy, które (...) ograniczałyby możliwość uzyskiwania nowych koncesji od władz państwowych”. Raport jest dostępny na stronie ISP.


9 lutego w Watykanie świętowano 900-lecie Zakonu Kawalerów Maltańskich. Po przemarszu przez plac św. Piotra 4 tys. wolontariuszy współpracujących z zakonem Benedykt XVI przypomniał, że zapisał on „wspaniałe karty miłosierdzia chrześcijańskiego”. 15 lutego 1113 r. papież Paschalis II wydał dokument, na mocy którego wziął pod opiekę Kościoła bractwo szpitalne pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela. Przez kolejne stulecia jego członkowie opiekowali się chorymi i pielgrzymami w Ziemi Świętej. Dziś zakon liczy 13,5 tys. członków i działa w 120 krajach; posiada prawo wydawania własnych paszportów i utrzymuje relacje dyplomatyczne z ponad setką krajów.


W Licheniu Starym odbył się zjazd formacyjny magistrów postulatu i moderatorów postulatu zakonów męskich w Polsce. Są to osoby wprowadzające kandydatów w życie zakonne. Uczestnicy spotkania zwracali uwagę na konieczność indywidualnego podejścia do kandydatów do życia zakonnego. Ks. Sławomir Homoncik, marianin, mówił, że kandydaci często przychodzą do zgromadzenia z rodzin rozbitych. „Obserwujemy u nich dużą zmienność decyzji związanych z życiem – dodał. – Nie potrafią sobie wyznaczać celów, do których należy konsekwentnie dążyć. To, co wiąże się z trudem, koniecznością podjęcia walki, sprawia, że młodzi ludzie bardzo często się zniechęcają i rezygnują”.


W katedrze św. Pawła w Londynie wprowadzono w urząd nowego (105. z kolei) anglikańskiego arcybiskupa Canterbury Justina Welby’ego. Zastąpił on popularnego wśród wiernych abp. Rowana Williamsa. Welby, absolwent Eton, jest żonaty i ma pięcioro dzieci. Pastorem został dopiero w wieku 37 lat – wcześniej, przez 11 lat, pracował jako menedżer w branży naftowej. Uważany za reprezentanta tzw. ewangelicznego, konserwatywnego nurtu Kościoła Anglii, jest równocześnie m.in. zwolennikiem dopuszczenia kobiet do posługi kapłańskiej i biskupiej. Intronizacja 57-letniego prymasa światowej wspólnoty anglikańskiej (która liczy ponad 80 mln wiernych) odbędzie się w marcu w katedrze kanterberyjskiej.


Wkrótce ukaże się wspólny dokument katolicko-luterański – owoc czteroletniej pracy dwustronnej komisji do spraw dialogu. Wydanie 30-stronicowego dokumentu zatytułowanego „Od konfliktu do komunii” zapowiedział kard. Kurt Koch. Zdaniem przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan, na cztery lata przed 500-leciem Reformacji (2017) deklaracja dokona przeglądu konfliktu między katolikami i luteranami, ale i postępu teologicznego po Soborze Watykańskim II.


NA PODST. KAI, INNYCH AGENCJI I MEDIÓW, INFORMACJI WŁASNYCH

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]
Marcin Żyła jest dziennikarzem, od stycznia 2016 do października 2023 r. był zastępcą redaktora naczelnego „Tygodnika Powszechnego”. Od początku europejskiego kryzysu migracyjnego w 2014 r. zajmuje się głównie tematyką związaną z uchodźcami i migrantami. W „… więcej

Artykuł pochodzi z numeru TP 07/2013