Reklama

Krajobraz po trzęsieniu ziemi

Krajobraz po trzęsieniu ziemi

27.10.2009
Czyta się kilka minut
Dramat katolicko-luterańskiej "Wspólnej deklaracji o usprawiedliwieniu" - największego osiągnięcia w historii ruchu ekumenicznego - polega na tym, że przyjęto ją, gdy ruch wchodził w fazę głębokiego kryzysu.
K

Kościół katolicki i Światowa Federacja Luterańska przyjęły deklarację 31 października 1999 r. Uzgodnienie zakończyło blisko 500-letni spór o sprawę, która legła u podstaw rozbicia zachodniego chrześcijaństwa: rozumienie usprawiedliwienia, czyli tajemnicy zbawienia; wizji Boga (który zbawia) i wizji człowieka (który jest zbawiany). Strony oświadczyły, że potępienia z przeszłości nie mają racji bytu! I kiedy wydawało się, że przed ekumenizmem będą lata świetności, zaczęły się trzęsienia ziemi.

Kalendarium sejsmologa

Rok 2000. Po (dosłownie) kłótni o Kościoły unickie - dochodzi do zamrożenia dialogu katolicko-prawosławnego. Kongregacja Nauki Wiary publikuje "Dominus Iesus", obwieszczając, że protestanci nie tworzą Kościołów "w sensie właściwym", a Kościoły prawosławne "podlegają brakom". Niektórzy komentatorzy uznali tę...

6234

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]