Reklama

Kraj w skrócie

Kraj w skrócie

07.01.2019
Czyta się kilka minut
31 grudnia 2018 – 6 stycznia 2019
M. KOŚĆ / AGENCJA WSCHÓD / REPORTER
C

Człowiek premiera

Nowym wiceministrem cyfryzacji został były szef Młodzieży Wszechpolskiej Adam Andruszkiewicz, który kilka lat temu podczas demonstracji w Białymstoku (na zdjęciu) wykrzykiwał o „pedalskiej warszawce”, a jako poseł dał się zapamiętać z pobrania prawie 70 tys. ryczałtu na paliwo, choć do Sejmu dojeżdżał koleją. Opozycja – powołując się m.in. na jego wypowiedzi o Białorusi – uważa Andruszkiewicza za agenta wpływu Moskwy.

Człowiek Niemców

Agentem wpływu jest, jak się zdaje, również Donald Tusk, i to w dodatku agentem Berlina: „Przy wyborze na stanowisko przewodniczącego RE nie był reprezentantem Polski. Z przebiegu wydarzeń wynika, że był reprezentantem Niemiec, choć może nieformalnym” – powiedział dziennikowi „Polska” szef dyplomacji Jacek Czaputowicz.

Człowiek prezesa

Szefowa departamentu komunikacji i promocji NBP Martyna Wojciechowska nie jest niczyją agentką – nie musi. Z wykształcenia rusycystka, wedle zgodnych informacji mediów zarabia ok. 80 tys. zł miesięcznie. Czy nie za wiele? „To już w naszym kraju atrakcyjne dziewczyny nie mogą zajmować eksponowanych stanowisk, żeby nie snuć nieetycznych domysłów?” – odpowiada pytaniem pełnomocniczka prawna NBP.

Człowiek wolności

Gdyby to od nas zależało, co najmniej tyle samo wypłacalibyśmy Piotrowi Glińskiemu za wzruszające wyznanie w okolicznościowym (w związku z przyznaniem mu tytułu „Człowieka Wolności” tygodnika „Sieci”) wywiadzie: „Jako minister kultury mam obowiązek obalać rozmaite przeszkody duszące wolność, i to robię. Mam ambicję otworzenia kultury dla wszystkich, spluralizowania jej”.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]