Reklama

Kosmiczny wyścig

Kosmiczny wyścig

w cyklu STRONA ŚWIATAA
03.11.2018
Czyta się kilka minut
Na wieść, że Indie zamierzają wystrzelić w kosmos własny statek wraz z własną, indyjską załogą, ich sąsiedzi i odwieczni rywale, Pakistańczycy, ogłosili, że też polecą w kosmos. I kto wie, może nawet przed Indusami.
Premier Pakistanu Imran Khan i premier Chin Li Keqiang podczas spotkania w Pekinie, 3.11.2018 r. / Fot. Mark Schiefelbein / AP/Associated Press/East News
Premier Pakistanu Imran Khan i premier Chin Li Keqiang podczas spotkania w Pekinie, 3.11.2018 r. / Fot. Mark Schiefelbein / AP/Associated Press/East News
N

Należało się tego spodziewać. Indie i Pakistan powstałe w 1947 roku na skutek rozerwania na kawałki indyjskich kolonii Wielkiej Brytanii, od pierwszych dni istnienia toczą ze sobą wojny, rywalizują o wszystko, obwiniają się nawzajem o wszystkie niepowodzenia. 

Pierwszą wojnę, już w pierwszym roku niepodległości, stoczyły ze sobą o Kaszmir. Postawiony przed akcesem do Indii lub Pakistanu (o to, czy nie mieliby ochoty ogłosić niepodległości, nikt Kaszmirczyków nie zapytał) podzielił los brytyjskich Indii i został rozerwany na dwie części. Drugą wojnę, znów o Kaszmir i znów nierozstrzygniętą, Indie i Pakistan stoczyły w 1965 roku. W wyniku trzeciej, w 1971 roku, Pakistan rozpadł się na dwie części, a wschodnia ogłosiła się niepodległym Bangladeszem. Do czwartej wojny, najmniejszej i znów o Kaszmir, doszło w roku 1999. W międzyczasie Pakistan wspierał kaszmirskich i sikhijskich...

6618

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

"W wyniku trzeciej, w 1971 roku, Pakistan rozpadł się na dwie części, a wschodnia ogłosiła się niepodległym Bangladeszem." Pakistan nie rozpadl sie na dwie czesci, tym bardziej w wyniku wojny. Pakistan tworzyly dwa terytoria, wschodnie ( dzisiejszy Bangladesz) i zachodnie (obecny Pakistan). Wewnetrzny konflikt polityczny w owczesnym pakistanie przeksztalcil sie w wojne na terenach wschodnich co spowodowalo interwencje Indii i kleske pakistanskich wojsk w Pakistanie Wschodnim.

oprócz religii: pochodzenie etniczne mieszkańców, język, alfabet, klimat... W końcu to terytoria odległe od siebie jak Polska i Hiszpania. A Indie miały dobry pretekst do interwencji, bo wojnę ze "swoją" wschodnią eksklawą wywołały władze Pakistanu, dopuszczając się czynów, które uznano za ludobójstwo.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]