Indusi sięgają gwiazd

Ze swoimi wielkimi problemami cywilizacyjnymi Indie próbują sobie radzić z kosmosu. Po sukcesie programu satelitarnego przygotowują się do wysłania ludzi na orbitę.

Reklama

Indusi sięgają gwiazd

Indusi sięgają gwiazd

z Bangaluru (Indie)
24.09.2018
Czyta się kilka minut
Ze swoimi wielkimi problemami cywilizacyjnymi Indie próbują sobie radzić z kosmosu. Po sukcesie programu satelitarnego przygotowują się do wysłania ludzi na orbitę.
Start indyjskiej rakiety GSLV-F08 z satelitą komunikacyjnym. Sriharikota, 29 marca 2018 r. P. RAVIKUMAR / REUTERS / FORUM
T

Tłum jest bardzo kolorowy: uczniowie w mundurkach szkolnych, wielo­pokoleniowe rodziny, studenci – wszyscy tłoczą się w holu Planetarium imienia Jawaharlala Nehru w Bangalurze na południu Indii.

Grupki dwudziestoparolatków pozują do selfie, rodzice fotografują dzieci na tle modelu sztucznego satelity i instalacji przedstawiającej Marsa. Na barwnych tablicach planety i ewolucja gwiazd. Obok – przegląd teleskopów kosmicznych. Czekający w długiej kolejce pasjonaci astronomii w końcu docierają do sali i zajmują miejsca w fotelach. Po chwili światła gasną, odzywa się lektor, a projektor wypełnia kopułę planetarium tysiącami gwiazd.

Podczas gdy w planetarium trwają pokazy, w oddalonej o kilka kilometrów siedzibie Indyjskiej Organizacji Badań Kosmicznych (ISRO) trwają intensywne dyskusje i loteria nazwisk. Po miesiącach zakulisowych uzgodnień z Delhi przyszło...

12769

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

że w nieodległej historycznie perspektywie wypasiona krwawymi podbojami, rabunkami i niewolnictwem, rozleniwiona i zdemoralizowana cywilizacja tak zwanego chrześcijaństwa przeminie, a pamiątki po nim w muzeach odkurzać będą wyznawcy hinduizmu, buddyzmu, taoizmu, islamu

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]