Reklama

Wiara i cynicy

16.10.2016
Czyta się kilka minut
Trudno rozsądzić, co tak naprawdę o Kościele myślą Jarosław Kaczyński i jego współpracownicy. Poza tym, że jest niezbędny do wygrywania wyborów.
Prezydent i delegacja rządu na mszy wieńczącej obchody 1050. rocznicy chrztu Polski, archikatedra poznańska, kwiecień 2016 r. Fot. Piotr Tumidajski / FORUM
W

W świecie społecznego rozwarstwienia, populistów i radykałów, w świecie, w którym jedynym pomysłem na bezpieczeństwo jest budowanie wokół Europy zasieków, potrzebujemy Kościoła, który wraca do Ewangelii i kieruje uwagę na los biednych, wykluczonych, poniżanych i najsłabszych. Kościół w Polsce tę sytuację zrozumiał, także dzięki pontyfikatowi Franciszka. Ma tylko jeden problem: przez lata wspierania Prawa i Sprawiedliwości, partii uznawanej przez wielu za jedyną katolicką i w pełni polską, wszedł z nią w tak toksyczny związek, że z trudem przyjdzie mu realizować swoje ewangeliczne zadanie w Polsce rządzonej przez Jarosława Kaczyńskiego. Przede wszystkim dlatego, że polityka rządu jest cyniczna i ma niewiele wspólnego z zasadami Ewangelii.

Życie wieczne a polityka

Gdyby zsumować problemy poruszane przez znaczącą większość biskupów w ostatnich kilku latach...

15298

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Tak, chcę
czytać więcej »

Masz już konto? Zaloguj się

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]