Reklama

Otwórzcie drzwi kościołów

Otwórzcie drzwi kościołów

09.06.2014
Czyta się kilka minut
Abp Wojciech Polak, Prymas Polski: Wciąż musimy uczyć się obecności w sferze publicznej. Jeżeli wyrażamy sprzeciw, powinien być dobrze uzasadniony.
Abp Wojciech Polak, siedziba Episkopatu, Warszawa, maj 2014 r. Fot. Robert Kowalewski dla „TP”
A

ARTUR SPORNIAK: Od kiedy funkcja prymasa stała się honorowa, zaczęła być traktowana jako przedemerytalna nagroda za wieloletnią służbę dla Kościoła. Tym razem papież wybrał biskupa należącego do młodszego pokolenia. Chce zmienić odbiór tej funkcji?
ABP WOJCIECH POLAK:
Tego nie wiem. Ale dynamizm poprzednich prymasów pokazuje, że wcale nie było to spoczęcie na laurach. Abp Henryk Muszyński, zanim otrzymał tytuł prymasa, przez kilkanaście lat był arcybiskupem gnieźnieńskim. Prowadził wiele dzieł, w tym zapoczątkował tradycję Zjazdów Gnieźnieńskich. Podobnie abp Józef Kowalczyk pełnił tę funkcję siłą rzeczy krócej, ale ostatnie lata to duży dynamizm naszej archidiecezji.
Dzisiaj pozycja prymasa na forum Konferencji Episkopatu jest inna – z urzędu przynależy on tylko do Rady Stałej, poza tym włącza się do pracy Episkopatu jak każdy inny biskup diecezjalny....

19272

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]