Reklama

Ładowanie...

Otwórzcie drzwi kościołów

09.06.2014
Czyta się kilka minut
Abp Wojciech Polak, Prymas Polski: Wciąż musimy uczyć się obecności w sferze publicznej. Jeżeli wyrażamy sprzeciw, powinien być dobrze uzasadniony.
Abp Wojciech Polak, siedziba Episkopatu, Warszawa, maj 2014 r. Fot. Robert Kowalewski dla „TP”
A

ARTUR SPORNIAK: Od kiedy funkcja prymasa stała się honorowa, zaczęła być traktowana jako przedemerytalna nagroda za wieloletnią służbę dla Kościoła. Tym razem papież wybrał biskupa należącego do młodszego pokolenia. Chce zmienić odbiór tej funkcji?
ABP WOJCIECH POLAK:
Tego nie wiem. Ale dynamizm poprzednich prymasów pokazuje, że wcale nie było to spoczęcie na laurach. Abp Henryk Muszyński, zanim otrzymał tytuł prymasa, przez kilkanaście lat był arcybiskupem gnieźnieńskim. Prowadził wiele dzieł, w tym zapoczątkował tradycję Zjazdów Gnieźnieńskich. Podobnie abp Józef Kowalczyk pełnił tę funkcję siłą rzeczy krócej, ale ostatnie lata to duży dynamizm naszej archidiecezji.
Dzisiaj pozycja prymasa na forum Konferencji Episkopatu jest inna – z urzędu przynależy on tylko do Rady Stałej, poza tym włącza się do pracy Episkopatu jak każdy inny biskup diecezjalny....

19272

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]