Reklama

Ładowanie...

Kardynał spotyka byłą zakonnicę

Kardynał spotyka byłą zakonnicę

11.02.2019
Czyta się kilka minut
Niezwykłe spotkanie odbyło się w minionym tygodniu: wiedeński kardynał Christoph Schönborn rozmawiał z Doris Wagner, teolożką i byłą zakonnicą, jedną z najbardziej znanych ofiar przestępstw seksualnych w Kościele w Austrii.
Bayerischer Rundfunk
Bayerischer Rundfunk
Z

Zorganizowana przez bawarską telewizję Bayerischer Rundfunk rozmowa trwała kilka godzin i miała charakter face to face, bez udziału moderatora (wyemitowana rozmowa jest dostępna na stronie: www.br.de/mediathek).
34-letnia Doris Wagner przez 8 lat była zakonnicą. Twierdzi, że była molestowana i zgwałcona przez spowiednika; w końcu opuściła zakon. 53-letni ksiądz, który ostatnio pracował w Kongregacji Nauki Wiary, podał się niedawno do dymisji. Jak twierdzi, dla dobra Kościoła, zaprzecza bowiem zarzutom.
W emocjonalnej dla obu stron rozmowie Wagner opowiadała swoją historię, w tym i to, że długo nie dawano jej wiary. Schönborn przyznał, że w Kościele są „struktury i systemy”, które sprzyjają nadużyciom i przemilczaniu, a Kościół wymaga tu reformy, także gdy idzie o rolę kobiety. Kardynał wyznał, że w młodości był sytuacji, gdy ksiądz, którego szanował, usiłował go pocałować (potem podkreślił, że z powodu tego jednego zdarzenia nie uważa się za ofiarę).
Schönborn ma nadzieję, że „uzdrawiający proces” odnowi Kościół, choć przestrzega przed wiązaniem zbyt wielkich oczekiwań z planowanym na koniec lutego watykańskim „szczytem” nt. pedofilii.

Korzystałem z: Kathpress, Bayerischer Rundfunk

Czytaj także: Kardynał Dziwisz przerywa milczenie

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]