Reklama

Ładowanie...

Koronacja Żebraka

18.11.2008
Czyta się kilka minut
Niedziela Chrystusa Króla
M

Mało znana legenda o św. Augustynie opowiada, jak pewnego dnia do Hippony dotarł zmęczony pielgrzym. Była niedziela, a biskup Augustyn, jak to miał w zwyczaju, właśnie przygotowywał się w zakrystii do wygłoszenia kazania. Odłożył na bok papirusowy zwój z Ewangelią, spojrzał na obolałe stopy wędrowca. Przypomniał sobie własne kazanie o umyciu nóg, wziął misę z wodą i zaczął umywać nogi Nieznajomemu. Po chwili twarz wędrowca miała się odmienić, a autor "Wyznań" zobaczył przed sobą twarz Jezusa.

Znawcy literatury wiedzą, że ta legenda jest klasycznym toposem hagiograficznym powielanym w życiorysach wielu świętych. Pojawia się w opowieściach o św. Marcinie z Tours, Franciszku z Asyżu i innych. Istnienie tego toposu zawdzięczamy poruszającej narracji o Sądzie nad Narodami przekazanej przez św. Mateusza. To właśnie tu znajdujemy słowa Jezusa utożsamiającego się z ...

3269

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]