Reklama

Kop dla klimatu

Kop dla klimatu

20.09.2021
Czyta się kilka minut
W

W Wielkiej Brytanii mieszka prawie 30 mln ogrodników i to z nich Królewskie Towarzystwo Ogrodnicze (RHS) chce stworzyć „największą ogrodniczą armię”. Celem kampanii RHS jest zachowanie bioróżnorodności i walka ze zmianami klimatu. RHS chce pokazać, że każde działanie, nawet w przydomowym ogródku, ma znaczenie.

Co więc może każdy ogrodnik i ogrodniczka? Posadzić drzewo, gromadzić deszczówkę, zrezygnować z ziemi torfowej (naruszanie torfowisk niszczy ekosystem), kompostować, sadzić kwiaty przyjazne dla zapylaczy, nie kupować ciętych importowanych kwiatów: to indywidualne decyzje, które mają znaczenie dla środowiska.

W swoim apelu RHS odwołuje się do akcji z czasu II wojny światowej „Dig for ­Victory” („Kop dla zwycięstwa”), podczas której Brytyjczyków zachęcano – z powodzeniem – do uprawiania warzyw w każdym możliwym miejscu, nawet na trawniku przed londyńską Tower. Powodem były niedobory żywności wywołane wojną i niemiecką blokadą. Wtedy akcja przyczyniła się do olbrzymiego wzrostu liczby ogródków działkowych. Teraz zaś chodzi o to, aby te ogródki stały się przyjazne planecie. ©℗

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Dziennikarka działu Świat, specjalizuje się też w tekstach o historii XX wieku. Pracowała przy wielu projektach historii mówionej (m.in. w Muzeum Powstania Warszawskiego)  i filmach...

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]