Reklama

Brytyjska Atlantyda

Brytyjska Atlantyda

09.05.2016
Czyta się kilka minut
Europa epoki kamienia była większa od dzisiejszej o duży kraj – Doggerland. To, co się stało, powinno być dla nas ważną lekcją.
Broomway – Droga Mioteł, hrabstwo Essex, Wielka Brytania Fot. John Walton
N

Najlepiej na wyobraźnię działają mapy. Rzut oka na tę pierwszą budzi trwogę. Europa jest na niej o wiele mniejsza. Brakuje Danii, północnych Niemiec, ktoś wykroił też z Polski całe Wybrzeże i Żuławy. Nie ma Londynu, Berlina i Brukseli, Hanower stał się kurortem nadmorskim, zaś marzenia Elbląga o dostępie do Bałtyku ziściły się aż nadto – miasto znajduje się na jego dnie. A to wszystko tylko nasze najbliższe sąsiedztwo, bo przecież ani południowe, ani wschodnie Stany Zjednoczone wcale nie mają lepiej. Tak samo Chiny.

Ta mapa to nie science fiction. Raczej future fact. Tak wyglądać będzie nasz świat, gdy stopi się cały ziemski lód – 21 mln km sześciennych. Według szacunków klimatologów ma to nastąpić za 5 tys. lat. Oczywiście pod warunkiem, że efekt cieplarniany nie wyhamuje. A więc około roku 7016 poziom wody w oceanach może wzrosnąć o 66 metrów. O tyle samo...

10575

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]