Reklama

Ładowanie...

Brytyjska Atlantyda

09.05.2016
Czyta się kilka minut
Europa epoki kamienia była większa od dzisiejszej o duży kraj – Doggerland. To, co się stało, powinno być dla nas ważną lekcją.
Broomway – Droga Mioteł, hrabstwo Essex, Wielka Brytania Fot. John Walton
N

Najlepiej na wyobraźnię działają mapy. Rzut oka na tę pierwszą budzi trwogę. Europa jest na niej o wiele mniejsza. Brakuje Danii, północnych Niemiec, ktoś wykroił też z Polski całe Wybrzeże i Żuławy. Nie ma Londynu, Berlina i Brukseli, Hanower stał się kurortem nadmorskim, zaś marzenia Elbląga o dostępie do Bałtyku ziściły się aż nadto – miasto znajduje się na jego dnie. A to wszystko tylko nasze najbliższe sąsiedztwo, bo przecież ani południowe, ani wschodnie Stany Zjednoczone wcale nie mają lepiej. Tak samo Chiny.

Ta mapa to nie science fiction. Raczej future fact. Tak wyglądać będzie nasz świat, gdy stopi się cały ziemski lód – 21 mln km sześciennych. Według szacunków klimatologów ma to nastąpić za 5 tys. lat. Oczywiście pod warunkiem, że efekt cieplarniany nie wyhamuje. A więc około roku 7016 poziom wody w oceanach może wzrosnąć o 66 metrów. O tyle samo...

10575

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny + karnet filmowy
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum + prezent: Karnet na 10 filmów Krakowskiego Festiwalu Filmowego VOD

Dostęp roczny + karnet filmowy
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum + prezent: Karnet na 10 filmów Krakowskiego Festiwalu Filmowego VOD

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]