Reklama

Konieczność mentalna, konieczność historyczna

Konieczność mentalna, konieczność historyczna

13.12.2011
Czyta się kilka minut
Generał Wojciech Jaruzelski po raz kolejny przeprasza za stan wojenny i zapewnia, że gdyby w identycznych okolicznościach politycznych miał dzisiaj decydować o jego wprowadzeniu, uczyniłby to samo.
O

Owe okoliczności znaczą tyle, że partia komunistyczna nie brała wówczas pod uwagę innego scenariusza: mówienie o mniejszym złu jest tylko o tyle uzasadnione, że jeszcze mniejsze zło nie było wówczas brane pod uwagę. Rozgrywka komunistów z Solidarnością była tylko pozorowaniem dialogu i grą na zwłokę: do czasu, aż wojenny scenariusz zostanie przygotowany, siły zmobilizowane, a moment jego wprowadzenia w życie możliwie dogodny. Stan wojenny był o tyle konieczny, o ile ówczesna władza była ograniczona swoimi horyzontami politycznymi i mentalnymi.

Ówczesna propaganda była tego świetnym odbiciem. Jej tezy ważą na podzielanej do dzisiaj przez większość Polaków opinii, że stan wojenny był koniecznością. Zapewne jakaś część tych obywateli uważa, że komunistów zwyczajnie nie stać było na wyjście poza z góry założony scenariusz. Co przecież nie znaczy, że realnej...

1143

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]