Reklama

Koniec świata szwoleżerów A.D. 2005

Koniec świata szwoleżerów A.D. 2005

18.07.2007
Czyta się kilka minut
Jak relikwię trzymam na półce biografię Napoleona Bonaparte pióra Andrzeja Zahorskiego. Książkę dostałem od Stanisława Stommy; na stronicach są odręczne zapiski Profesora. Stomma uważał, że Polacy nie wybiliby się w1918r. na niepodległość, gdyby nie epoka napoleońska, azwłaszcza narodziny ikrótki żywot Księstwa Warszawskiego.
Napoleon przekracza Alpy w drodze do Włoch; obraz Jacques-Louisa Davida z 1801 roku
S

Stanisław Stomma zmarł przed dwoma laty, 21 lipca 2005 r. Następnego dnia przypadała rocznica nadania przez Napoleona Księstwu Warszawskiemu konstytucji. Teraz obchodzimy dwustulecie tamtego wydarzenia. Za sześć miesięcy, 18 stycznia, jeden z ojców-założycieli "Tygodnika" świętowałby swoje setne urodziny.

Stomma był zdeklarowanym bonapartystą. Lubiłem wdrapywać się ciemnymi, wąskimi schodami na piętro kamienicy przy ulicy Kanonia, w zaułku na tyłach katedry świętego Jana. Tam godzinami dyskutowaliśmy o przebiegu napoleońskich kampanii. Roztrząsaliśmy na przykład, czy podczas kampanii 1812 r. Cesarz nie powinien był zatrzymać się w Smoleńsku, tam przeczekać zimę i dopiero wiosną ruszyć albo na Moskwę, albo na Petersburg.

Profesor, jak na znawcę przystało, głosił pochwałę wojennego geniuszu Napoleona nie na przykładzie bitew wspominanych w ...

14903

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]