Reklama

Koniec lewicy, której nie było

Koniec lewicy, której nie było

07.06.2015
Czyta się kilka minut
Polscy politycy, od Dudy i Kukiza po Komorowskiego i Millera, wciąż posługują się hasłami, które nie opisują realnych konfliktów społecznych. Sytuację może zmienić – i pomóc w odrodzeniu lewicy – powrót do myślenia kategoriami klasowymi.
Liderzy SLD, 30 maja 2015 r. Fot. Paweł Supernak / PAP
S

Słaby wynik Magdaleny Ogórek w wyborach prezydenckich i niskie notowania SLD są najnowszym dowodem głębokiego kryzysu polskiej lewicy partyjnej. Choć w latach 90. to o prawicy mówiło się, że toczy wewnętrzne wojenki i nie jest w stanie stworzyć formacji zdolnej skutecznie walczyć o głosy, po aferze Rywina i kolejnych rozłamach w SLD okazało się, że lewicę czeka podobny los. Wprawdzie mimo utraty władzy Sojusz zdołał wywalczyć dwucyfrowe wyniki w wyborach parlamentarnych z 2005 i 2007 r., ale z dzisiejszej perspektywy było to jedynie odwlekanie porażki. W 2011 r. partia dała się wyprzedzić Ruchowi Palikota i PSL, zdobywając po raz pierwszy mniej niż 10 proc. głosów. Teraz SLD może liczyć na 4 proc. poparcia, a partia Palikota, która flirtowała z lewicowymi hasłami i miała ambicję zagospodarowania wyborców SLD, poszła w rozsypkę i w sondażach z początku czerwca wypada jeszcze gorzej....

14742

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

być może partie powinny brać przykład z działalności kościelnej i komunikować Ad Gentes.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]