Reklama

Koniec lata

Koniec lata

27.08.2018
Czyta się kilka minut
Czy opowieść o radzieckim punk rocku da się dziś czytać jako wezwanie do buntu?
Kadr z filmu „Lato” w reżyserii Kiriłła Sieriebriennikowa GUTEK FILM
B

Biedni czy modni? – zastanawia się starsza pani patrząc na długowłosych rockandrollowców z Leningradu. Dziś powiedzielibyśmy „biedni, ale sexy”, bo tak właśnie Kiriłł Sieriebriennikow (rocznik 1969) przedstawia na ekranie swoich starszych kolegów i koleżanki z początku lat 80. Za żelazną kurtynę dotarła wówczas fala punk rocka: muzyka Velvet Underground, Sex Pistols czy Blondie. Czy wespół z nadchodzącą pieriestrojką przyczyniła się do obalenia komunizmu? Rosyjski reżyser takich pytań nie stawia wprost. Z nostalgicznych powidoków i zabawnych wideoklipów tka stylowo poszarpaną materię. To prywatny wspominkowy Instagram, złożony z czarno-białych kadrów i tekstów ulubionych piosenek.

Zapewne inaczej ogląda się „Lato” dzieląc z twórcami ów kultowy stosunek do pionierskich zespołów radzieckiego undergroundu, jak Zoopark czy Kino, a inaczej poznając dopiero ich fenomen. Świadomość...

5993

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]