Reklama

Koniec cywilizacji

Koniec cywilizacji

01.09.2009
Czyta się kilka minut
Mamy w polskim kinie twórcę, który na dwie dekady przed "Truman Show" czy "Matriksem" własnym, oryginalnym językiem opowiadał o społeczeństwie spektaklu i podwójnej naturze naszej rzeczywistości.
S

Szulkin nie był specjalistą od filmowego gatunku science fiction. Używając (nader oszczędnie) futurystycznego kostiumu, odwołując się chętniej do literackiej klasyki gatunku (od Gustava Meyrinka po Herberta George’a Wellsa) mówił przede wszystkim o współczesności - dopiero dziś widać, jak rozlegle pojętej. Ukazująca się właśnie na DVD "kosmiczna tetralogia" powstawała w latach 1980-86, najpierw debiutanckim "Golemem" przeczuwając grozę stanu wojennego, a potem poprzez kolejne tytuły: "Wojna światów - następne stulecie", "O-bi, o-ba. Koniec cywilizacji", "Ga, ga. Chwała bohaterom" - oddając kafkowską atmosferę osaczenia przez system. Wszystkie te filmy, choć umocowane w konkretnym czasie, odsyłały do jakiejś bliżej nieokreślonej przyszłości, która za każdym razem wyglądała jak fizycznie zdezelowana i moralnie zdegenerowana teraźniejszość. I oto dziś, kiedy zaniknął polityczny...

4459

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Uwaga! Przypominamy o ciszy wyborczej. Trwa ona od północy z 10 na 11 lipca do momentu zakończenia głosowania w wyborach prezydenckich 12 lipca. W tym czasie nie wolno prowadzić agitacji wyborczej, również w internecie. Za złamanie zakazu agitacji grozi kara grzywny.

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]