Reklama

Konie będą cierpieć

Konie będą cierpieć

19.08.2014
Czyta się kilka minut
Na drodze do Morskiego Oka padł 7-letni Jukon, ciągnący fasiąg z 12 turystami. Zawał serca z pęknięciem łuku aorty – wykazała sekcja zwłok. Jukon dołączył do Cygona, Jordka i kilku innych koni.
Fot. Wojciech Matusik / FORUM
M

Można by skwitować: nad Morskim Okiem bez zmian, ale tym razem miarka się przebrała.
Najpierw zareagowali obrońcy zwierząt, organizujący na Facebooku akcję „Spacerem do Morskiego Oka – blokujemy transport konny w Tatrach!” (w niedzielę 24 sierpnia chcą blokować wozy ruszające z Palenicy Białczańskiej, a 4 dni później protestować pod ministerstwem środowiska). Ich zdaniem główną przyczyną śmierci zwierząt jest ich przeciążenie, sięgające 160-200 proc. wytwarzanej przez nie mocy. Pracujące konie pociągowe żyją nawet 30 lat, a te zaprzężone w fasiągi z turystami dożywają średnio 7-8 lat, trafiając po 2-3 sezonach katorżniczej pracy do rzeźni z racji wycieńczenia. Dyrektor TPN Szymon Ziobrowski poinformował, że od 19 sierpnia na drodze do Morskiego Oka rozpoczną się testy 6-osobowych pojazdów elektrycznych, które stopniowo miałyby zastępować transport konny. Stopniowo, bo trzeba...

1761

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]