Reklama

Komisja śledcza: jednak nie

Komisja śledcza: jednak nie

21.08.2007
Czyta się kilka minut
Oczekiwanie, by sejmowa komisja śledcza zbadała akcję CBA w Ministerstwie Rolnictwa oraz postępowanie ABW w sprawie Barbary Blidy, wydaje się na pozór zrozumiałe. Istnieją poważne podejrzenia, że obie instytucje działały na polityczne zamówienie - podejrzenia te trzeba wyjaśnić, zaś sejmowa komisja wydaje się do tego dobrze nadawać. Komisje śledcze: do sprawy afery Rywina, do sprawy PZU i do sprawy Orlenu wyświetliły wiele ukrytych sprężyn władzy. Skoro zaś rzecz dotyczy działań rządzącej ekipy, to w perspektywie prawdopodobnych przyspieszonych wyborów wydaje się uzasadnione, by wyjaśnień tych dokonać jeszcze w tej kadencji Sejmu. Takie też są przekonania większości Polaków (sondaż PBS-BGA dla "Gazety Wyborczej").
A

A jednak problem nie rysuje się tak prosto. Po pierwsze, ograniczony czas pracy ewentualnej komisji: do wyborów zostało chyba nie więcej niż trzy miesiące - to za mało, by sprawę rzetelnie zbadać i zbudować w komisji konsens wokół końcowego raportu. Po drugie, okoliczność, że śledczy pracowaliby w atmosferze zbliżających się wyborów, oddziaływałaby destrukcyjnie na jakość ich pracy. Widzieliśmy to już na przykładzie poprzednich komisji: obecność kamer sprzyjała zachowaniom populistycznym; okrzykom typu "łapaj złodzieja" towarzyszyła często wątła wiedza posłów o przestępczych działaniach podejrzanych. Teraz ten defekt byłby zwielokrotniony. W efekcie należałoby się liczyć raczej z kompromitacją tej komisji śledczej, a wraz z nią z kompromitacją instytucji komisji śledczej jako takiej.

A tego byłoby szkoda.

873

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]