Reklama

Kolorowe enigmy

Kolorowe enigmy

07.12.2003
Czyta się kilka minut
Teresa Pągowska stworzyła w swoich obrazach samodzielny świat. Królują w nim wyrafinowany kolor i enigmatyczne figury, ale prawem najwyższym jest dobro obrazu.
W

Wystawa w poznańskim Muzeum Narodowym jest wystawą prawie retrospektywną. Retrospekcja wyraża się obecnością dwóch bardzo wczesnych (lata 50.) obrazów Pągowskiej, kilku z lat 60. i już całkiem sporej grupy z następnych dekad. Najwięcej jednak jest obrazów z lat ostatnich. Te najpewniej malarka uznaje za najlepsze, najbliższe surowym wymaganiom, które sobie stawia.

Teresa Pągowska nie lubi czasu, a najbardziej tego, że on upływa. Zatem nie lubi również wystaw, które to pokazują. Niechętnie daje się fotografować. Do poznańskiego katalogu wybrała zamglone zdjęcie sprzed wielu lat, właściwie jeszcze dziewczęce, ale już z jamniczkiem w dłoniach. Jej miłość do jamników pozostaje niezmienna. Jamnik imieniem Patek jest bohaterem niewielkiego płótna z 2002 roku.

Przemiana, przemiany tej sztuki to chyba największa malarska tajemnica Teresy Pągowskiej....

5355

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]