Reklama

Kolonizacja cudzego świata

31.10.2007
Czyta się kilka minut
Teizm zzasady obejmuje wszystkich, azatem również ateistów. Opisuje ich własnymi kategoriami inie liczy się ztym, że owe kategorie dla ateisty są bezsensowne.
z

zaproponował termin "interpretacyjnego gwałtu", który to gwałt ateistyczni autorzy, Alain Badiou ("Święty Paweł. Ustanowienie uniwersalizmu") i Slavoj Żižek ("Kukła i karzeł. Perwersyjny rdzeń chrześcijaństwa"), czy zwłaszcza Richard Dawkins ("Bóg urojony") - mieliby stosować do wiary i teizmu. Zgadzamy się z autorem, że nie jest możliwa analiza jakiegokolwiek zjawiska w oderwaniu od przynależnych mu kategorii - tu: religijnych. Jednakże pytamy, czy według niego także teizm każe ateiście "zawieszać swoje przekonania na kołku"?

Proceder kolonizacji cudzego świata działać może w obie strony: wszędzie tam, gdzie narzuca się własne kryteria komuś, kto ich nie uznaje. Książki žižka i Badiou rozpatrują płaszczyzny, do których można stosować kategorie wybrane przez ich autorów i nie kolonizować jeszcze cudzego świata. Natomiast książka Dawkinsa czyni to fanatycznie...

10846

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Tak, chcę
czytać więcej »

Masz już konto? Zaloguj się

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]