Reklama

Kłopot z następcą w Gdańsku

Kłopot z następcą w Gdańsku

17.08.2020
Czyta się kilka minut
Franciszek przyjął rezygnację abp. Sławoja Leszka Głódzia ze sprawowania urzędu arcybiskupa gdańskiego.
N

Nastąpiło to 13 sierpnia, w dniu 75. urodzin Głódzia – a więc po osiągnięciu przez niego wieku emerytalnego. Papież nie mianował jednak jego następcy, tylko czasowego administratora. Został nim bp Jacek Jezierski, ordynariusz elbląski – jak się wydaje, z czysto praktycznych powodów: diecezja elbląska leży najbliżej Gdańska, jednocześnie nie należąc do gdańskiej metropolii. Administrator od razu zapowiedział, że nie zamierza przeprowadzać „zasadniczych reform”.

A reformy są potrzebne. Arcybiskup Głódź pozostawił po sobie diecezję silnie podzieloną.

Niektórzy księża oskarżyli go o mobbing i handel urzędami kościelnymi. Inni podpisywali listy w obronie ordynariusza. W mediach pojawiły się zarzuty o brak reakcji na doniesienia o nadużyciach seksualnych wobec małoletnich. Były kapelan gdańskiej Solidarności ks. Henryk Jankowski został pośmiertnie oskarżony o wieloletnie wykorzystywanie dzieci. Opisywane było życie ponad stan arcybiskupa (luksusowa posiadłość w rodzinnej miejscowości, hodowla danieli). Wiernych bulwersuje także informacja o „generalskiej” emeryturze, którą abp Głódź będzie otrzymywał jako były ordynariusz polowy.


Czytaj także: Abp Sławoj Leszek Głódź, przed laty dla wielu „równy gość”, jest oskarżany o wulgarny mobbing i chronienie księży-pedofilów. Na skargi kapłanów i wiernych Kościół od lat pozostaje głuchy.


 

Fakt, że papież nie przedłużył ani o jeden dzień urzędowania abp. Głódziowi, potwierdza, że był świadomy tych problemów. Informacje o nieprawidłowościach od dawna docierały do Franciszka różnymi drogami. Można powiedzieć, że papież poczekał, aż „sprawa abp. Głodzia” sama się rozwiąże. Czy jednak problemy archidiecezji gdańskiej także „się rozwiążą” bez szczegółowego rozliczenia byłego ordynariusza?

Kłopot ze znalezieniem następcy pokazuje, że nie będzie to łatwe. ©℗

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Kierownik działu Wiara w „Tygodniku Powszechnym”. Ur. 1966 r., absolwent Wydziału Mechanicznego AGH, studiował filozofię na Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie i teologię w Kolegium...

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Biskup Jezierski jest biskupem ELBLĄSKIM i to ta diecezja rzeczywiście jest najbliższą diecezją spoza metropolii.

Oczywiście myślałem o Elblągu, a napisałem Ełk (może dlatego, że w Ełku byłem, a do Elbląga jeszcze nie dotarłem). Elblążan, diecezjan elbląskich oraz czytelników przepraszam!
Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]