Reklama

Ładowanie...

Klasa akordeonu

24.11.2014
Czyta się kilka minut
Z ulicy na najlepsze sceny świata: kariera krakowskiego zespołu Motion Trio, świętującego właśnie 18. urodziny, to klasyczny amerykański sen.
Motion Trio: (od lewej) Marcin Gałażyn, Janusz Wojtarowicz i Paweł Baranek Fot. Jacek Poremba dla Motion Trio
W

W opasłym tomie sentencji Toma Waitsa znajduje się jedna poświęcona dżentelmenowi: „to człowiek, który potrafi grać na akordeonie, ale tego nie robi”. Kariera krakowskiego Motion Trio poniekąd potwierdza te słowa – dżentelmeni najpewniej nie wytrzymaliby ośmiu lat grania na ulicy. A przecież bez tego doświadczenia nie byłoby kolejnej dekady sukcesów: koncertów w Barbican Centre czy Carnegie Hall, występów u boku Bobby’ego McFerrina czy Tomasza Stańki, wreszcie wspólnego albumu z Michaelem Nymanem. Janusz Wojtarowicz, Marcin Gałażyn i Paweł Baranek – absolwenci krakowskiej Akademii Muzycznej – osiągnęli zresztą o wiele więcej: tchnęli nowe życie we wzgardzony instrument. Jak twierdzą, nie mieli wyjścia.
Wielka tułaczka
Czas na kolejną sentencję. Tym razem z mądrości ludowej: „potrzeba matką wynalazków”. Lider zespołu, Janusz Wojtarowicz, przyznaje, że jako...

7993

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]