Reklama

Kłamstwa o Iranie

Kłamstwa o Iranie

21.02.2006
Czyta się kilka minut
Istnieją uzasadnione powody ku temu, aby sprzeciwiać się nalotom na irańskie instalacje nuklearne. Wszelako dwa argumenty, które najczęściej podnosi się w tej sprawie w Ameryce i w Europie, są błędne.
P

Pierwszy to dobrze znana opinia, że tego rodzaju bombardowania nieodmiennie wzmacniają rządzące reżimy, gdyż zaatakowany naród gromadzi się wokół swych przywódców, nawet jeśli nie są oni szanowani. To silny argument, który zaiste da się poprzeć sążnistym zestawem historycznych dowodów. Ale tak się składa, że do Iranu nie pasuje.

Perski suzeren

Gdy podczas II wojny światowej bombardowani byli Niemcy i Japończycy, a w 1999 r. Serbowie, ich poparcie dla przywódców faktycznie rosło, jako że naloty wzmagały w nich poczucie solidarności narodowej.

Ale Irańczycy nie są narodem, a Iran to nie państwo narodowe, lecz wielonarodowe imperium w rodzaju tego, jakim niegdyś był Związek Sowiecki. Dominują tu Persowie, tak jak Rosjanie w ZSRR. Z tym wyjątkiem, że Persowie to zaledwie połowa populacji Iranu, czyli proporcje są...

7841

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]