Reklama

Alchemia uwiedzenia

Alchemia uwiedzenia

10.01.2007
Czyta się kilka minut
Wiek XVIII w Paryżu - triumfujący rozum i klasyczna forma. Utopijne projekty i libertyńskie rozpasanie. Wiek bez Boga, ale i wiek nadludzkiego geniuszu. Wiek markiza de Sade i Amadeusza Mozarta. Współczesny pisarz niemiecki Patrick Süskind w tej wieloznacznej epoce osadził historię Jana Baptysty Grenouille'a - i nadał jej kształt charakterystycznej dla tamtego czasu filozofującej powiastki. Niemiecki reżyser Tom Tykwer wypełnił ów kształt soczystym, emanującym zapachami obrazem.
Grenouille i dziewczyna ze śliwkami (Ben Whishaw i Karoline Herfurth)
B

Bohater filmu Tykwera ma twarz doskonale przezroczystą, niewyrażającą niczego. To my w miarę upływu akcji zaczynamy wypełniać ją znaczeniami. Już sam pomysł, by w głównej roli obsadzić Bena Whishawa, niebudzącego w przeciętnym widzu niepotrzebnych skojarzeń z wcześniejszymi rolami, okazał się trafieniem w sedno tej postaci. Jak pamiętamy z kart powieści, Grenouille, posiadający wyjątkowo rozwinięty zmysł powonienia, sam pozbawiony jest ludzkiego zapachu. Obsesyjnie dąży do wydestylowania tego, co uważa za istotę człowieka, a właściwie anielską część jego natury.

Bez zapachu pozostaje istotą zgoła nieludzką, choć nadzwyczajny dar rozpoznawania najbardziej subtelnych woni czyni zeń kogoś ponad marną kondycją człowieczą. Grenouille to po trosze artysta, "olfaktoryczny geniusz", charyzmatyk, wysłannik innej (piekielnej?) rzeczywistości. Ale dramat Grenouille'a...

7626

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]