Reklama

Kim była Lady Makbet?

Kim była Lady Makbet?

24.02.2020
Czyta się kilka minut
„...zakołysały się bastiony, huk straszliwy targnął powietrzem: blanki, wieże, ściany, konie, działa, żywi i umarli, masy ziemi – wszystko to, porwane w górę płomieniem, pomieszane, zbite jakby w jeden ładunek, wyleciało w powietrze”.
T

Tę scenę dobrze znamy. Potem jeszcze pogrzeb „Hektora kamienieckiego” w kolegiacie stanisławowskiej i hetman Sobieski, powitany przez księdza proroczym okrzykiem „Salvator!”. Dzięki Sienkiewiczowi Kamieniec Podolski wszedł do katalogu mitów polskich.

Co było potem? Ćwierćwiecze rządów tureckich, minaret przy katedrze, oswojony później posągiem Matki Boskiej, powrót do Rzeczypospolitej i drugi rozbiór, po którym miasto wielu nacji zamknięte w pętli rzeki Smotrycz znalazło się w granicach Rosji. A kilka lat później powstał w nim stały teatr polski.

Książka Jarosława Komorowskiego, teatrologa i profesora w Instytucie Sztuki PAN, autora wydanej wcześniej analogicznej pracy o Wołyniu, odtwarza szczegółowo dzieje tego teatru, opisując także XVII- i XVIII-wieczną prehistorię działań teatralnych w Kamieńcu, których inicjatorami byli jezuici, oraz to, co działo się po 1861 r.,...

2355

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]