Reklama

Kiedy padają święte drzewa

Kiedy padają święte drzewa

26.01.2010
Czyta się kilka minut
Na Haiti drzewa mango były świętością: gdy zaczynał się głód, ich owoce oznaczały życie. Dziś niewiele ich pozostało, tych ostatnich pozostałości po bujnej niegdyś przyrodzie mojej ojczyzny. Święte drzewa wycięto, w imię szybkiego zysku. Haiti upadło tak nisko, że niżej chyba już nie można.
Transport wegla w Saint-Marc, połozonym na północ od Port-au-Prince, marzec 2009 r. / Fot. Oliver Coret / CORBIS
P

Pisarz o polskich korzeniach

Wśród ofiar trzęsienia ziemi jest Georges Anglade: jeden z najważniejszych haitańskich pisarzy. Choć nigdy nie był w Polsce, darzył nasz kraj sentymentem: jego przodkiem był Polak, który 200 lat temu trafił na Haiti z francuskim korpusem ekspedycyjnym - i przeszedł na stronę czarnych powstańców.

Napisał kilkanaście książek; żadna z nich nie ukazała się dotąd w Polsce.

Urodzony w 1944 r. w Port-au-Prince, Anglade był nie tylko pisarzem. Z wykształcenia socjolog i geograf, w przeszłości był jednym z przywódców demokratycznej opozycji. Więziony za czasów dyktatury, wyemigrował z rodziną do Kanady; wykładał na uniwersytecie w Montrealu. Wrócił do kraju, gdy nastała demokracja; był ministrem. W kolejnych latach żył między Montrealem a Port-au-Prince; regularnie odwiedzał ojczyznę. Krótko...

9775

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]