Reklama

Kaj i nieczułe serce

Kaj i nieczułe serce

27.02.2007
Czyta się kilka minut
Królowa Śniegu i Kaj / rys. Janusz Stanny
J

Jak się ta baśń zaczynała?

W pewnym mieście żyło dwoje dzieci - mały Kaj i mała Gerda - które kochały się jak brat i siostra. Któregoś dnia Kajowi wpadł do oka okruch diabelskiego zwierciadła i serce Kaja zmieniło się w kawałek lodu. Przez miasto przejeżdżała na białych saniach Królowa Śniegu. Kaj przywiązał do sań swoje saneczki i pojechał za nią aż na biegun północny. Tam w jej lodowym pałacu mógł się oddawać do woli układaniu skomplikowanych łamigłówek z kawałków lodu. Zupełnie zapomniał o Gerdzie. Gerda jednak kochała Kaja tak bardzo, że wyruszyła za nim w świat. Po wielu przygodach dotarła do pałacu Królowej Śniegu. Gorącymi łzami rozgrzała lodowate serce Kaja. Oboje wrócili do miasta, skąd pochodzili i - już jako ludzie dorośli - znaleźli szczęście w małżeństwie.

Baśń o Kaju napisał Hans Christian Andersen.

Kiedy ją...

21186

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]