Reklama

Kaj i nieczułe serce

Kaj i nieczułe serce

27.02.2007
Czyta się kilka minut
Królowa Śniegu i Kaj / rys. Janusz Stanny
J

Jak się ta baśń zaczynała?

W pewnym mieście żyło dwoje dzieci - mały Kaj i mała Gerda - które kochały się jak brat i siostra. Któregoś dnia Kajowi wpadł do oka okruch diabelskiego zwierciadła i serce Kaja zmieniło się w kawałek lodu. Przez miasto przejeżdżała na białych saniach Królowa Śniegu. Kaj przywiązał do sań swoje saneczki i pojechał za nią aż na biegun północny. Tam w jej lodowym pałacu mógł się oddawać do woli układaniu skomplikowanych łamigłówek z kawałków lodu. Zupełnie zapomniał o Gerdzie. Gerda jednak kochała Kaja tak bardzo, że wyruszyła za nim w świat. Po wielu przygodach dotarła do pałacu Królowej Śniegu. Gorącymi łzami rozgrzała lodowate serce Kaja. Oboje wrócili do miasta, skąd pochodzili i - już jako ludzie dorośli - znaleźli szczęście w małżeństwie.

Baśń o Kaju napisał Hans Christian Andersen.

Kiedy ją...

21186

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]