Reklama

Gerda, Kay i sprawy ostateczne

Gerda, Kay i sprawy ostateczne

27.06.2004
Czyta się kilka minut
Gra nie toczy się jedynie o spójność teologicznego myślenia. Spór o nadzieję zbawienia dla wszystkich nie jest sporem akademickim. Dotyka najważniejszych spraw. Decydujący argument ma charakter egzystencjalny: ostatecznie chodzi o wartość i moc ludzkiej miłości.
W

W ramach tegorocznych “Dni Tischnerowskich" odbyło się spotkanie z o. prof. Wacławem Hryniewiczem. Lubelski teolog przez prawie dwie godziny odpowiadał na pytania. Wciąż przewijał się wątek “nadziei powszechnego zbawienia" - idei, którą o. Hryniewicz propaguje od trzydziestu lat. Pod koniec spotkania wstała młoda kobieta. “Nie chcę zadawać żadnego pytania - powiedziała. - Znam doktrynę Kościoła katolickiego na temat wieczności piekła i wszystkiego, co związane jest z Bożym miłosierdziem i zbawieniem. Znam również teorię apokatastazy i dla mnie, jako katolickiego teologa, jest ona nie do przyjęcia". Ten brak porozumienia - zderzenie uzasadnionej nadziei z pewnością wiary - daje do myślenia. Z czego on wynika? Czy rzeczywiście można rozstrzygnąć spór na korzyść którejś ze stron?

Nie sposób przytaczać wszystkich argumentów czy streszczać historię sporu toczącego...

21164

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]