Już nie przymarznięci

Mieszkańcy obwodu archangielskiego nad Morzem Białym walczą przeciw budowie wysypiska dla odpadów z Moskwy. To jeden z oddolnych protestów, które coraz liczniej wybuchają w rosyjskich regionach.

Reklama

Już nie przymarznięci

Już nie przymarznięci

z Archangielska
22.07.2019
Czyta się kilka minut
Mieszkańcy obwodu archangielskiego nad Morzem Białym walczą przeciw budowie wysypiska dla odpadów z Moskwy. To jeden z oddolnych protestów, które coraz liczniej wybuchają w rosyjskich regionach.
Pikieta przeciw wysypisku, na które mają trafiać śmieci z Moskwy. W górze flaga Urdomy: wioski położonej 30 km od planowanego wysypiska. Plac Lenina w Archangielsku, lato 2019 r. /  ADAM MATEJKO
Pikieta przeciw wysypisku, na które mają trafiać śmieci z Moskwy. W górze flaga Urdomy: wioski położonej 30 km od planowanego wysypiska. Plac Lenina w Archangielsku, lato 2019 r. / ADAM MATEJKO
N

Nie wiadomo, jak potoczyłaby się ta historia, gdyby nie myśliwi. Rok temu, w lipcu, natknęli się na wycinkę drzew w pobliżu stacji kolejowej Szijes. Możliwe, że gdyby nie ten przypadek, już kilka miesięcy później rozładowywano by na niej śmieci.

Wszak Szijes, położony przy granicy obwodu archangielskiego i autonomicznej Republiki Komi, na północy europejskiej części Rosji, wyludniony jest już od lat. Nikt nie miał się przedwcześnie dowiedzieć, że to ten region ma ratować od nadmiaru śmieci oddaloną o tysiąc kilometrów Moskwę.

Po odkryciu myśliwych, pytania zaczęli zadawać mieszkańcy Urdomy – kilku- tysięcznej wsi, położonej 30 km dalej. Jednak ich samorządowcy też nie wiedzieli, co to za inwestycja. Regionalne władze w Archangielsku mówiły o tajemniczym „Ekotechnoparku”.

O tym, że pod tą nazwą kryje się wysypisko śmieci, urdomczanie dowiedzieli się z przecieku od...

20123

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]