Reklama

J.S. Bach, „Missae Breves" / J.S. Bach, „Tombeau de Sa Majeste la Reine de Pologne"

J.S. Bach, „Missae Breves" / J.S. Bach, „Tombeau de Sa Majeste la Reine de Pologne"

21.08.2007
Czyta się kilka minut
D

Dwa razy Bach, dwa razy minimalistyczne wykonanie (ósemka i czwórka śpiewaków; kiedyż doczekamy się znów nagrania z porządnym chórem?), dwa razy ten sam utwór - jedna z "małych Mszy", BMV 234. Nas intryguje przede wszystkim projekt Ricercar Consort - na płycie, oprócz wspomnianej Mszy i kilku utworów organowych, umieszczono wszak kantatę żałobną napisaną przez Bacha po śmierci żony Augusta II. Chrystianę Eberhardynę, zmarłą w 1727 r.,­opłakiwała cała Saksonia: odkąd jej mąż przeszedł na katolicyzm (co było warunkiem objęcia polskiego tronu), żyła z dala od jego licznych romansów, w odosobnieniu i wierności nauce Lutra, a naród - jak pisze Albert Schweitzer w swej książce o Bachu - czcił ją niemal jak świętą.

Mimo pośpiechu, w jakim powstawała, kantata "Laß, Fürstin..." jest jednym z najbardziej poruszających żałobnych utworów Bacha - nic dziwnego, że jej...

2248

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]