Reklama

J.S. Bach, „Missae Breves" / J.S. Bach, „Tombeau de Sa Majeste la Reine de Pologne"

J.S. Bach, „Missae Breves" / J.S. Bach, „Tombeau de Sa Majeste la Reine de Pologne"

21.08.2007
Czyta się kilka minut
D

Dwa razy Bach, dwa razy minimalistyczne wykonanie (ósemka i czwórka śpiewaków; kiedyż doczekamy się znów nagrania z porządnym chórem?), dwa razy ten sam utwór - jedna z "małych Mszy", BMV 234. Nas intryguje przede wszystkim projekt Ricercar Consort - na płycie, oprócz wspomnianej Mszy i kilku utworów organowych, umieszczono wszak kantatę żałobną napisaną przez Bacha po śmierci żony Augusta II. Chrystianę Eberhardynę, zmarłą w 1727 r.,­opłakiwała cała Saksonia: odkąd jej mąż przeszedł na katolicyzm (co było warunkiem objęcia polskiego tronu), żyła z dala od jego licznych romansów, w odosobnieniu i wierności nauce Lutra, a naród - jak pisze Albert Schweitzer w swej książce o Bachu - czcił ją niemal jak świętą.

Mimo pośpiechu, w jakim powstawała, kantata "Laß, Fürstin..." jest jednym z najbardziej poruszających żałobnych utworów Bacha - nic dziwnego, że jej...

2248

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]