Reklama

Jeszcze Unia nie zginęła

Jeszcze Unia nie zginęła

17.12.2013
Czyta się kilka minut
Międzynarodowa Nagroda Karola Wielkiego, ustanowiona po II wojnie światowej, przyznawana jest za zasługi dla jedności Europy. Byłoby więcej niż gestem, gdyby w 2014 r. otrzymała ją ukraińska opozycja. Ona dowodzi, jak żywa jest nadal idea Europy.
T

To miasto oddycha Europą: Aachen, Aix-la-Chapelle, Akwizgran. Aż trzech europejskich prezydentów – Gauck z Niemiec, Hollande z Francji i Napolitano z Włoch – obejmuje swym patronatem najważniejsze spośród wielu wystaw i ekspozycji, których w Akwizgranie będzie wkrótce sporo. Wkrótce, czyli w roku 2014, roku jubileuszu. Honorować będą one człowieka, o którym mówi się, że był pierwszym Europejczykiem. Dla Niemców Karl der Grosse, dla Francuzów – Charlemagne. Albo, w języku wówczas uniwersalnym: Carolus Magnus. Zmarł 1200 lat temu, w styczniu 814 r. On, Karol Wielki.
1200 LAT TEMU
Dwa narody po obu stronach Renu, Francuzi i Niemcy, widzą w nim swego ojca-założyciela. Ale czy dlatego miałby być on rzeczywiście prawdziwym Europejczykiem? Cóż, patrząc z punktu widzenia jemu współczesnych, bez wątpienia tak. Jako pierwszy władca z barbarzyńskiego ludu Franków,...

13899

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]