Reklama

Jestem, aby ci służyć

Jestem, aby ci służyć

17.06.2013
Czyta się kilka minut
P

Podczas wieczornej Mszy Wieczerzy Pańskiej, 28 marca 2013 r., w zakładzie karnym „Casal del Marmo” na obrzeżach Rzymu papież obmył stopy 12 osobom. Po raz pierwszy w historii w gronie tym znalazły się dwie kobiety. Większość osadzonych więźniów to imigranci, wyznawcy islamu lub osoby niewierzące. „Umywanie nóg oznacza: Jestem, aby ci służyć” – stwierdził papież Franciszek.

Ten gest pokory i służby zostanie Franciszkowi zapamiętany na długo. Jest w nim radykalizm, który nie może pozostawiać obojętnym. Ale jest on także gestem wyjątkowo czytelnym.
Wybuchowi zdziwienia trudno było się dziwić. Papież zrezygnował tu z tradycji celebrowania wielkoczwartkowej Mszy w katedrze. Postąpił niezgodnie z przepisami liturgicznymi, które mówią o obmywaniu nóg wybranym mężczyznom. Uczestnikami obrzędu liturgicznego uczynił osoby nieochrzczone.
Już jako arcybiskup...

2750

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]