Reklama

Ładowanie...

Jestem, aby ci służyć

17.06.2013
Czyta się kilka minut
P

Podczas wieczornej Mszy Wieczerzy Pańskiej, 28 marca 2013 r., w zakładzie karnym „Casal del Marmo” na obrzeżach Rzymu papież obmył stopy 12 osobom. Po raz pierwszy w historii w gronie tym znalazły się dwie kobiety. Większość osadzonych więźniów to imigranci, wyznawcy islamu lub osoby niewierzące. „Umywanie nóg oznacza: Jestem, aby ci służyć” – stwierdził papież Franciszek.

Ten gest pokory i służby zostanie Franciszkowi zapamiętany na długo. Jest w nim radykalizm, który nie może pozostawiać obojętnym. Ale jest on także gestem wyjątkowo czytelnym.
Wybuchowi zdziwienia trudno było się dziwić. Papież zrezygnował tu z tradycji celebrowania wielkoczwartkowej Mszy w katedrze. Postąpił niezgodnie z przepisami liturgicznymi, które mówią o obmywaniu nóg wybranym mężczyznom. Uczestnikami obrzędu liturgicznego uczynił osoby nieochrzczone.
Już jako arcybiskup...

2750

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]