Reklama

Jednostka arcywrażliwa

07.06.2011
Czyta się kilka minut
Aż trzykrotnie (w "Gazecie Polskiej" i "Subotniku") powracał do naszego tekstu "Doktor R. i mister Z." jego główny bohater, red. Rafał Ziemkiewicz.
I

I choć przy każdej okazji podkreślał, że "Tygodnik" jest gazetą niszową i nieważną, to widać, że jakoś go ta gazeta boli. Nie wiemy, czy cieszyć się, czy smucić, ale nie o tym dzisiaj mowa.

Z całego wywodu, w którym z właściwą nam niszową nieudolnością próbowaliśmy potraktować autora "Zgreda" poważnie, zapamiętał on właściwie jedno: że wraży tytuł zarzucił mu uprawianie "gazetowego bandytyzmu". I to nas akurat dziwi, bo redaktor RAZ od lat buduje wokół siebie taki właśnie mit. Chce być wieśniakiem, człowiekiem do bólu prostym, solą ziemi, na Smolarów i Michników chce patrzeć z perspektywy żabiej, tak jak trzeba, czyli z pogardą i nieufnością. Chce cierpieć za miliony, choć z finansami w branży dziennikarskiej krucho. Jak każdy uczciwy Polak wie, że walki fair to mit, dobry może do jakichś tam Harvardów czy Hardwarów. Tu, u nasz, dominują raczej krav-maga i ...

2271

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Tak, chcę
czytać więcej »

Masz już konto? Zaloguj się

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]