Reklama

Jakim jesteśmy Kościołem

Jakim jesteśmy Kościołem

24.05.2011
Czyta się kilka minut
Tydzień temu pisałem o opublikowaniu w lutym wytycznych (łac. Lineamenta) do ogólnokościelnej dyskusji przygotowującej Synod Biskupów poświęcony "Nowej Ewangelizacji". Brakło już jednak miejsca na prezentację choćby podstawowych treści owego dokumentu.
Z

Zapewne najczęściej powtarzającym się w Lineamenta słowem (kryjącym w sobie pewien program działania) jest termin: ROZEZNANIE - bo to ono jest warunkiem ewangelizacji. Trzeba "rozeznać", tzn. przyjrzeć się w świetle wiary: nowoczesnemu światu i dokonującym się w nim gwałtownie przemianom (globalizacji, migracjom, kryzysowi gospodarczemu, fundamentalizmom, hedonizmowi, konsumpcjonizmowi, traktowaniu nauki i techniki jako nowych form religii itd.). Trzeba też spróbować zobaczyć w pełnej prawdzie, jakie są nasze (chrześcijan) reakcje na owe zmiany - czy potrafimy się wśród nich odnaleźć? I czy nie jest tak, że najczęściej reagujemy jedynie "oszołomieniem i lękiem"? Najważniejsze jest jednak jeszcze coś innego - inny obszar "rozeznania": najważniejsze jest rozeznać, jakim jesteśmy Kościołem!

To ważne: wiedzieć, jaki jest dzisiejszy człowiek i tworzony przez niego...

2795

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]