Reklama

Ładowanie...

Jaki pokój daje Chrystus

04.08.2009
Czyta się kilka minut
Pan Jezus w czasie ostatniej wieczerzy, zapowiadając posłanie Ducha Pocieszyciela, wypowiada znamienne słowa: "Pokój zostawiam wam, pokój mój daję wam. Nie tak jak daje świat, Ja wam daję. Niech się nie trwoży serce wasze ani się lęka" (J 14, 27). W liturgii Mszy św., w trakcie przygotowania do przyjęcia Eucharystii kapłan powtarza zawsze pierwszą część tego zdania. Czym różni się pokój Chrystusa od tego, który może zaoferować świat?
C

Czytając Pierwszy Testament, niejednokrotnie natrafimy na życzenia pokoju. Etymologicznie słowo "shalom" oznaczało bycie nietkniętym, pełnym, skończonym albo przywrócenie pierwotnego stanu. Życzenia pokoju, które składali sobie Izraelici, nie oznaczały zatem tylko tęsknoty za brakiem wojny czy paktem o nieagresji - taki pokój mógł w najlepszym wypadku zaoferować świat ówczesnych ludzi - ale zawierały pragnienie życia w codziennym dostatku, bezpieczeństwie i poczuciu sensowności własnego żywota.

Codzienna egzystencja Izraelitów pozwalała stwierdzać, że taki pokój jest darem Bożym, a jego osiągnięcie w świecie targanym licznymi wojnami jest zazwyczaj krótkotrwałe. Prorocy głosili zatem pokój, który nie jest wynikiem doczesnej zasobności i bezpieczeństwa, ale kroczenia drogą Bożych przykazań. Do takiego pokoju dąży się nie przez gromadzenie dóbr, ale przez ufną...

2934

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]